Na prvom okupljanju vinoznalaca i vinoljubaca Winy Tueasday After Work Wine Party u Basementu iz privatne arhive svjetlo dana ugledalo je čak jedanaest boca s plavcem malim, od najmlađeg roséa iz 2017., pa do najstarijeg iz 2002. godine.
Plavac mali, autohtona sorta je sorta malih prinosa (više je trsova nego proizvedenih butelja) i uzgaja se isključivo u Dalmaciji gdje je pod nasadima oko 1.550 hektara. Najzastupljenija je ali i najpopularnija crna sorta, punog imena plavac mali crni, a domaći ga još nazivaju i crnac, greštavac, čvrstac, šarac i zelenjak.
Nastao je spontanim križanjem dobričića i kaštelanskog crljenka (kojeg poznajemo i kao primitivo ili zinfandel), a bolje uspijeva na škrtim tlima okrenutim moru.
Vina su u pravila jaka, bogata i puna, kompleksnih i intenzivnih aroma s izraženim taninima.
Osim klasičnog crnjaka, od plavca malog proizvode se i ružičasta vina (opolo), te desertno vino prošek.
Na degustaciji je malo ali odabrano društvo guštalo i uspoređivalo 10 peljeških, bračkih i hvarskih plavaca (jedanaesti, opolo s kojim je večer otvorena iskorišten je više kao uvod u prave plavce, a usput je zagrijao atmosferu kroz raspravu da li su to uopće prava vina i kakva bi zapravo ružičasta vina s juga trebala biti).
S vinima starijih berbi nikad se ne zna – mnogo stvari može poći po zlu, pa je kušanje takvih vina svojevrsna lutrija. Potvrdilo se to i ovaj put, jer jedno je od vina koje sam s nestrpljenjem iščekivao bio Dingač (Potomje, Pelješac) Vedrana Kiridžije iz 2004. godine, no na žalost – nije bilo za piti… Prilikom posjeta podrumu ovo ljeto njegova su me vina oduševila i nema druge nego dati mu drugu priliku s pravilno sačuvanom bocom jer je moguće da je vino propalo uslijed neprikladnog čuvanja.

Najbolji ukupni dojam na prisutne ostavio je elegantni Postup Mare obitelji Mrgudić iz Potomja S Pelješca iz 2010. godine, plavac za kojeg često kažu da se više sviđa ženama zbog svoje ugodne trpkosti i slatkoće s aromama crvenog i crnog bobičastog voća. Vino za hedoniste kojeg sam prvi put probao u Marinom podrumu uz arancine i tradicionalnu poslasticu od mošta, mantalu i zaljubio se u njega na prvu, bez obzira što za vinskog brata Dingač Buru iz istog podruma kažu da je pravo, muško vino. Morski kamen koji ne napušta nos i voćne note prizvali su pašticadu pred oči, ali ni divljač ili odležani biftek ne bi bili loš izbor.
Mantala i arancini (photo by SZ)
Reuben’s Private Reserve iz orebićkog podruma Korta Katarina iz 2009. godine (ali istih položaja vinograda kao i Mrgudićevih) vino je proizvedeno od najboljeg, biranog grožđa koje i do 24 mjeseca dozrijeva u barrique bačvicama, što znatno utječe na zrelost ali i strukturu tanina, pa Reserve odskače od redovnih berbi. Lee Anderson sa suprugom Penny, vlasnici su Korta Katarine koji su se zaljubili u Orebić i izgradili impresivno zdanje, a što je još važnije, zadržali su visoku kvalitetu plavca malog na oko 6,5 hektara na Postupu i Dingaču. Reuben’s je vino s karakterom, pikantno i snažno s notama suhe šljive, dima i duhana. Završetak je dug, pomalo gorkast, a odličan se slaže sa zrelim sirom, mesom s roštilja ali i tamnom čokoladom.

Uz dva pelješka, opća je ocjena da je brački plavac mali Majstor berba 2009. vinarije Stina iz Bola, kao što mu i ime sugerira, majstorski primjer plavca, izazov za svakog connoisseura. Prepoznatljivih je sortnih karakteristika i uglađenih tanina koji ne iskaču kao kod ostalih sličnih plavaca, što je posljedica berbe u vrijeme kad su tanini u kožici i sjemenkama još blagi. Vino koje inspiraciju crpi iz kamena s položaja Murvica odlično je ukomponiranog utjecaja drva jer dozrijeva većinom u novim bačvama do 18 mjeseci, a tada još nekoliko mjeseci provodi u bocama. Berba koju smo kušali opravdala je najavljeni potencijal za odgođeno uživanje u dobrom društvu, s obiljem bobičastog crnog i crvenog voća i s već uobičajenim notama drva i duhana koje nestaju s vremenom koje vino provode u čaši. Uz janjetinu, divljač s pikantnim umacima i zrelim ovčjim sirevima ne možete pogriješiti…
Najstarije vino, Dingač 2002 Vila Mora vinarije Bubrig iz Donje Bande na Pelješcu bila je možda i najugodnije iznenađenje, jer premda već stariji srednjoškolac i dalje se dobro drži. Plenkovićev Zlatan plavac iz 2009. ispunio je očekivanja, premda je malo izgubio na retrookusu, dok su ostala vina u manjoj mjeri pokazala svu raskoš koju plavci u pravilu s godinama dodatno pokazuju…