Podrum u Feričancima od ove je godine opremljen novim postrojenjem za punjenje pjenušavih vina s tri autoklava za proizvodnju pjenušaca prema Charmat metodi kod koje se sekundarna fermentacija odvija u tankovima. Do sada su u Feravinu pjenušce proizvodili klasičnom metodom vrenja u boci (pjenušac Virtuo), a njihove nove pjenušave zvijezde, Grasecco i Francesca predstavljene su već u proljeće ove godine i odmah na prvu oduševile kušače.

Pjenušava Ferovina
Već i sam pogled na etiketu, pomalo hipstersku, govori da se radi o drugačijem pjenušavom vinu od ostalih koje smo navikli skidati s polica u vinotekama. Lagani i osvježavajući, idealni su aperitivi, ali mogu se lijepo spariti i s laganijim ljetnim jelima.
Grasecco je ime dobio spajanjem imena sorte od koje je proizveden – graševine, najpopularnije domaće sorte, i imena talijanskog pjenušca – prosecco. Dolazi u dvije inačice, kao brut s ostatkom do 8 grama neprovrelog šećera, te kao extra brut u kojem je manje od 2 grama neprovrelog sladora. Oba se grasecca odlikuju svježinom i mineralnošću.
Grasecco brut je pjenušac nježne, zelenkaste boje, izražene voćne aromatike u kojoj posebno do izražaja dolazi sama sorta koja podsjeća na zelene jabuke i citruse uz jedva primjetnu gorčinu badema. Osvježava već na prvi gutljaj, oduševljava mnogobrojnim mjehurićima i lagano se pije, posebice uz laganija predjela poput školjki i rižota od plodova mora, te jela od bijelog mesa.
Grasecco extra brut sličnog je profila kao i njegov brat, gotovo ledene svježine i uz naglašenije kvasce, a osim uz hladna predjela i sirne nareske, dobro se slaže i s tjesteninama prelivenim kremastim umacima na bazi sira.
Francesca je rosé pjenušavo vino proizvedeno također Charmat metodom, a baza joj je frankovka, još jedna autohtona sorta (svojataju je gotovo sve države središnje Europe, pa zašto ne bismo i mi) kojom se posebno ponose u Feričancima. Kako i priliči imenu, Francescu krasi nježna, ružičasta boja, na nosu se osjeti zreli nar i malina, koja još dugo ostaje na nepcu, zajedno s okusom jagoda. Uz Francescu najbolje je poslužiti hladna riblja predjela, posebice carpaccio od tune, ali ni sparivanje s bijelom ribom i tjesteninom nije neobično. Ako Francescu ostavljate kao šećer na kraju, pijuckajte je uz voćne deserte ili samo uz voće. Na ocjenjivanju u Villányu, na kojem su sudjelovali proizvođači frankovke iz Hrvatske i Mađarske, Francesca je osvojila zlatnu medalju i titulu Best Sparkling!
Vinogradi, podrum i mirna vina iz Feravina
U pitoresknom krajoliku na obroncima Krndije, na tri lokaliteta (Feričanci, Ceremošnjak i Zoljan) još od 18. stoljeća uzgaja se vinova loza, prvenstveno frankovka i graševina, a s izgradnjom podruma Feravina početkom šezdesetih godina prošlog stoljeća, započinje i proizvodnja merlota, cabernet sauvignona, syraha i chardonnaya. Danas Feravino proizvodi više etiketa bijelih i crvenih vina, svaka za pomno odabranu publiku, a osim već spomenutih novih pjenušaca – Feravino u ograničenim količinama klasičnom metodom proizvodi i pjenušac Virtuo brut od rajnskog rizlinga. Žućkaste boje, elegantnog i dugotrajnog perlanja, idealan je pratitelj još jedne poslastice – kavijara, a u večerima što mirišu na rakove i školjke uklopit će se u romantičnu atmosferu s pogledom na mjesec boje cimeta…

Feričanci posebnu pažnju pridaju tradiciji i folkloru, stoga ne čudi da su za jednu od linija odabrali ime Miraz – tradicijskom običaju gdje se mladu prije udaje daruje mnogim vrijednostima koje ona nosi u novi dom. Mladoženja se tako, nakon što mladu prenese preko praga vraća još nekoliko puta s kartonima u kojima se nalaze bijela vina Miraz graševina i chardonnay, te crveni Miraz frankovka, syrah i cuvée. Šalu na stranu, no vina iz linije Miraz pun su pogodak i dobar izbor za druženja s prijateljima.
Miraz graševina predvodnica je ove linije, a 2016. godina posebna je i zbog odgođene berbe koja je provedena u dva navrata: najprije su početkom listopada odabrani grozdovi redovite berbe, a zatim početkom studenog i izabrane bobice zahvaćene plemenitom plijesni, što je vinu u konačnici dalo punoću i zrelost. Vino svake berbe dozrijevalo je u odvojenim spremnicima, na finom talogu kvasca tri mjeseca, nakon čega su pomiješane u jedinstvenu mirisnu kombinaciju u kojoj dominiraju marelica i karakteristična zelena jabuka. Zelenkaste boje, zlatnih nijansi u čaši, punog i kompleksnog okusa s bademastom gorčinom na kraju, Miraz graševina poslužena na temperaturi između 10 i 12 stupnjeva najbolji je partner guščjoj jetri, pečenoj patki i oboritoj bijeloj ribi. Ovo je vino nagrađeno broncom na International Wine Challenge natjecanju.
Miraz frankovka iz 2015. godine moćno je vino modernog stila s ograničenog lokaliteta Srednjak. Rubinsko crvene boje s ljubičastim odsjajem, živahno i gusto s diskretnim aromama šljive, tamne čokolade, te papra i vanilije u pozadini zahvaljujući 14. mjesečnom odležavanju u barrique bačvama od slavonskog hrasta. Dugog i bogatog retro okusa, Miraz frankovka odličan je izbor uz jela od divljači i crvenog mesa, slatkovodne ribe, zrele kozje i kravlje sireve.


Linija Dika nastavlja povezivati tradiciju kraja pa je stara etiketa sadržavala motiv s rukava surke, sastavnog dijela muške narodne nošnje koja se i danas s ponosom nosi na svečanostima, a danas ju krasi stilizirano pero fazana. U punom asortimanu linija Dika sadrži tri bijela, tri crvena vina te jedan rosé. I opet je predvodnica linije graševina Dika, dobitnica nekoliko nagrada na natjecanjima, a od bijelih u ponudi su Dika bijeli pinot, i Dika chardonnay. Crvena vina zastupljena su kroz Dika frankovku, zweigelt i merlot, a liniju upotpunjuje Dika Rosé.
Decanterom nagrađena graševina Dika 2016. osvaja vinoljupce svojim cvjetnim mirisom, bogatom aromom zrelog grožđa i uravnoteženim kiselinama. Kao i kod ostalih graševina, prevladava zelena jabuka, s primjesama vinogradarske breskve, a iznenađenje je cvjetna nota u kojoj dominira kamilica. Suhomesnate delicije, bijela riba i specijaliteti od bijelog mesa jela su s kojom graševina Dika pleše u savršenom ritmu.
Osim bogate vinske ponude, Fervino je od prošle godine kroz team building program Feričanačke berbe grožđa obogatilo turističku ponudu Feričanaca i u njoj će se ove godine tijekom rujna moći okušati svi koji traže drugačiji način odmora, vole pitomu prirodu, vrhunska vina, a uz to su i pravi gurmani. Nakon natjecateljskog dijela ručne berbe u okruženju prekrasnih slavonskih šuma, druženje se nastavlja u Vincilirskoj kući, jedinstvenom ugostiteljskom objektu na obroncima Krndije, a Feravino gostima nudi mogućnost obilaska vinarije i Starog podruma iz 1804. godine uz stručnu pratnju enologa, obilazak vinograda i vinske ceste, a moguće je organizirati i školu za vinopilce.

Uz graševinu i frankovku, treba obrati i bijeli pinot, syrah, crni pinot, merlot, cabernet
sauvignon…, sve sorte koje se protežu na čak 130 hektara rodnih vinograda. U Feravinu su stoga berbu pretvorili u odličan turistički proizvod koji svake godine privlači sve više posjetitelja, u što smo se i sami mogli uvjeriti…